„A nyári akciónk célja elsősorban a hátrányos helyzetű roma gyerekek integrálása volt”, fogalmaz Marcu Gréta, a Csedregben mintegy évtizede működő BuKi ház vezetője.
A számtalan programot – csak a könnyebb áttekinthetőség érdekében – nagyjából négy csoportra oszthatjuk. Az egyik nagy kategória a kézművesség, a gyerekek megismerkedtek többek között az üvegfestéssel, a papírsárkány elkészítésével, a gyöngyfűzéssel, de készítettek ajándéktárgyakat is. Szintén nagyon fontos szerepet töltött be a testmozgás, a résztvevők fociztak, bringáztak, birkóztak, zumbáztak és túráztak. A harmadik tevékenységi csoportba a mesékkel, mesejátékokkal kapcsolatos programokat sorolhatjuk, ezen kívül pedig a szervezők óriási hangsúlyt fektettek arra is, hogy az életre is neveljék a gyerekeket, akik süthettek, tésztát készíthettek, megismerkedhettek a méhészet és a manikűr alapjaival is.
Az programsorozat zárásaként pedig az Eagle Bikers motoros klub tagjai tették fel a pontot az i-re azzal, hogy meglátogatták a BuKi házat, beszélgettek, játszottak, meséltek, botkenyeret sütöttek a gyerekeknek, akik számára a legnagyobb élményt minden bizonnyal az jelentette, hogy motorozhattak a „sasok” bivalyerős járgányain.
A BuKi házat egy németországi civilekből álló alapítvány működteti. Tanév közben 25 gyereknek nyújtanak segítséget: reggelit, ebédet biztosítanak számukra, a három pedagógus segít a házi feladatok megoldásában, a tanulásban. Ellátják őket a szükséges tanügyi felszerelésekkel, de higiéniára is nevelik őket, a közlekedési szabályokat is igyekszenek megtanítani a gyerekeknek, magyarázza Marcu Gréta.
A szociális intézmény tevékenységeinek és fenntartásának költségeihez nagyba hozzájárul a Kökényesdi Polgármesteri Hivatal, de jótékonysági események szervezésével a BuKi ház vezetői. Tavaly télen például a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont is karácsonyi vásárt szervezett a BuKi ház támogatására. Végső soron a csedregi és a kökényesdi hátrányos helyzetű támogatására.